Zakończenie II etapu budowy Osiedla Franciszkańskiego w katowickiej Ligocie.

2016.11.28 |


Zakończenie II etapu budowy Osiedla Franciszkańskiego w katowickiej Ligocie

 

Dwa nowe budynki z pozwoleniem na użytkowanie, rozszerzona strefa parkingowa i plac zabaw dla dzieci po 16 miesiącach intensywnych prac, drugi etap inwestycji TDJ Estate w Ligocie dobiegł końca. Ponad 90 proc. ze 192 nowopowstałych mieszkań zostało sprzedanych. Ich właściciele sukcesywnie odbierają klucze do lokali i wkrótce zasilą szeregi mieszkańców dzielnicy.

Oba nowe obiekty znajdujące się przy ul. Braci Mniejszych oddano do użytku – pierwszy w sierpniu, drugi w listopadzie br. Inwestor przewidział w nich łącznie 192 mieszkania o metrażach wynoszących od 27 do 95 mkw. W ostatnich trzech miesiącach zostały wydane klucze do blisko połowy lokali. Stopniowo realizowane są kolejne odbiory mieszkań.

– Z realizacją drugiej fazy Osiedla Franciszkańskiego w południowej części Katowic ruszyliśmy w lipcu 2015 r. Po przygotowaniu infrastruktury pod nową zabudowę, rozpoczęliśmy roboty budowlane przy pierwszym z dwóch zaplanowanych domów wielorodzinnych. Trzy miesiące później podjęliśmy prace związane z budową drugiego budynku – mówi Radosław Rapacz, przedstawiciel firmy Re-Bau, która na zlecenie TDJ Estate przygotowuje drugi etap inwestycji.

Wraz z powstawaniem nowych budynków, postępowały też roboty związane z zagospodarowaniem terenu wokół nich. Powiększona została ogólnodostępna, bezpłatna strefa parkingowa. Chodniki oraz podjazdy połączyły funkcjonalnie wszystkie domy. Z myślą o najmłodszych mieszkańcach stworzony został plac zabaw. Jeszcze przed zakończeniem drugiego etapu, inwestor – spółka TDJ Estate – podjął decyzję o kontynuacji projektu, uruchamiając jego kolejną fazę.

– Podczas gdy pierwsi właściciele mieszkań drugiego etapu urządzają swoje „cztery kąty”, na budowie trzeciej fazy projektu praca wre. W sześciu nowych budynkach znajdzie się 246 lokali. Ich sprzedaż już ruszyła i – ku naszemu zadowoleniu – zainteresowanie nabywców utrzymuje się na dobrym poziomie – mówi Maciej Wójcik, Prezes Zarządu TDJ Estate. – Jest to najbardziej rozbudowana jak dotąd część inwestycji, zarówno pod względem liczby domów, jak również oferowanych mieszkań. Analizy rynku podpowiadają nam jednak, że sprzyjająca koniunktura utrzyma się i na to liczymy – dodaje.

Prace w ramach trzeciej fazy Osiedla Franciszkańskiego, generalny wykonawca rozpoczął w maju br. Przygotowane zostały sieci wodociągowe, kanalizacji sanitarnej i kanalizacji deszczowej. Powstały też wykopy pod nowe budynki. Ponadto wykonano niwelację terenów je otaczających, z myślą o drogach i parkingach, które są planowane na osiedlu. Od kilku miesięcy trwają również roboty budowlane.

Najbardziej zaawansowana jest budowa pierwszych trzech budynków, w których ukończone zostały już części podziemne, gdzie znajdą się parkingi. Postępują prace zbrojeniowe, żelbetowe i murarskie. Powstają ściany nośne i stropy nad kolejnymi piętrami. W budynkach o numerach 6A oraz 6B trwają prace w częściach garażowych, a w budynku 6C prowadzone są roboty związane ze zbrojeniem płyty fundamentowej.

Zakończenie budowy pierwszego domu wielorodzinnego trzeciej fazy projektu zaplanowano na trzeci kwartał 2017 r.

Więcej informacji o Osiedlu Franciszkańskim można uzyskać pod adresem: www.franciszkanskie.pl

Opracowanie: Monika Wawszczyk.