XXI edycja Święta Kwitnących Głogów.

2015.05.26 |


Jedną z najstarszych plenerowych imprez w Katowicach jest Święto Kwitnących Głogów, organizowane przez Miejski Dom Kultury “Ligota”. W tym roku – w dniu 23 maja w okresie kwitnięcia głogów – odbyła się jego 21 edycja. Patronem honorowym był Prezydent Miasta Katowic Marcin Krupa.

Choć Święto zwane jest potocznie Świętem Ligoty, to bardziej akuratnie można je nazwać Świętem ligocian, panewniczan i innych mieszkańców katowickich dzielnic, bo to oni przychodzą od wielu lat do Amfiteatru w Parku Zadole. W ten sposób realizowany jest jeden z podstawowych celów MDK “Ligota” – integracja naszej lokalnej społeczności. W tegorocznej edycji Święta, pomimo chłodnej i deszczowej pogody, wzięło udział kilka tysięcy osób. Świadczy to o przywiązaniu mieszkańców do imprezy, a także o dobrze dobranym programie artystycznym. Tradycyjnie Święto rozpoczęła parada mażoretek “Akcent”, które maszerowały ulicami Ligoty przy akompaniamencie Orkiestry Reprezentacyjnej Policji Województwa Śląskiego oraz Orkiestry KWK “Murcki-Staszic” Ruch Boże Dary. Parada dotarła do Amfiteatru na Zadolu, gdzie po oficjalnym otwarciu – dokonanym przez Bogusława Sobulę, wiceprezydenta Katowic i Joannę Bańczyk, dyrektora MDK “Ligota” – rozpoczęła się część artystyczna. Program przygotowany przez MDK “Ligota” miał w dużym stopniu śląski charakter za sprawą trzech wykonawców: Zespołu Pieśni i Tańca Silesianie, Koła Miłośników Śląskiej Pieśni z MDK “Ligota” oraz entuzjastycznie przyjętego przez publiczność zespołu Oberschlesien. Ponadto na scenie Amfiteatru wystąpiły dzieci i młodzież z zespołów wokalnych i tanecznych z MDK “Ligota”. Imprezę zakończył pokaz sztucznych ogni.

Obok występów artystycznych uwagę publiczności zwracały usytuowane za widownią stoiska różnych instytucji i organizacji m.in. Nadleśnictwa Katowice, Miejskiej Biblioteki Publicznej, Stowarzyszenia Aktywne Życie, Fundacji Cambio i Stowarzyszenia Ellgoth.

Podczas imprezy nie zabrakło akcentów, związanych z Radą jednostki Pomocniczej nr 6 Ligota-Panewniki. O letnich imprezach w Amfiteatrze na Zadolu, finansowanych przez Radę, mówił ze sceny Andrzej Najdrowski – Przewodniczący Zarządu Rady. Grzegorz Płonka – konferansjer Święta Kwitnących Głogów kilkakrotnie wspominał o Budżecie Obywatelskim, podając m.in. terminy ogłoszenia listy projektów zadań, dzielnicowych prezentacji projektów oraz głosowania. Podawany był również adres strony internetowej Rady. Ponadto w czasie Święta Kwitnących Głogów można było dostrzec uczestniczących w nim radnych RJP nr 6 Ligota-Panewniki.

 

Opracowanie: Grzegorz Płonka.