Sprawozdanie z Dnia Otwartego Funduszy Europejskich, który odbył się 09.05.2015 w Parku Zadole.

2015.05.20 |


09 maja 2015 r. Katowicka Infrastruktura Wodociągowo-Kanalizacyjna Sp. z o.o. zorganizowała DZIEŃ OTWARTY PROJEKTU w formie pikniku rodzinnego pt. „PRZYŁĄCZ SIĘ!”. Piknik odbył się na terenie Parku Zadole w Katowicach, przy ul. Wczasowej, w ramach Dni Otwartych Funduszy Europejskich.

Pogoda była wspaniała! Ponad tysiąc Katowiczan świętowało z nami kolejną rocznicę obecności Polski w Unii Europejskiej.

Uczestnicy pikniku mogli obejrzeć filmy o Projekcie „Uporządkowanie gospodarki ściekowej w mieście Katowice – Etap II” oraz o zmodernizowanej Oczyszczalni Ścieków Podlesie. Obejrzeć wystawę fotograficzną prezentującą wykonywane roboty budowlane w ramach Projektu.

277 uczestników pikniku wzięło udział w quzie „PRZYŁĄCZ SIĘ!”. Pytania dotyczyły między innymi sposobu finasowania i zakresu rzeczowego Projektu „Uporządkowanie gospodarki ściekowej w mieście Katowice – Etap II”.

Publiczność mogła dowiedzieć się o konieczności i o sposobie przyłączenia nieruchomości do sieci kanalizacyjnej.

Wielu uczestników pikniku skorzystało z możliwości poznania sposobu działania sprzętu budowlanego i kanalizacyjnego oraz infrastruktury kanalizacyjnej, w tym w szczególności zadymiarki kanalizacyjnej, służącej m.in. do wykrywania nielegalnych przyłączy sanitarnych czy do inwentaryzacji sieci kanalizacyjnej, kamery służącej do prześwietlania kolektorów, samochodu ciśnieniowo-ssącego z recyklingiem wody. Chętni mogli poczuć się jak operator koparki, zakupionej dzięki dofinansowaniu z Funduszu Spójności. Uczestnikom pikniku został udostępniony również rurociąg wykonany z rur GRP o średnicy 1 metra, do którego można było wejść i przeczołgać się, w nim też odbywał się pokaz kamerowania.

Świętującym obecność Polski w Unii Europejskiej zaprezentowana została również wystawa prac wykonanych przez uczniów szkół podstawowych z terenu Katowic, biorących udział w konkursie plastycznym pt. „Przyłącz się do kanalizacji, przełącz się na ekologię”. Oficjalnie wręczono nagrody uczestnikom tego konkursu.

Dodatkowo ratownicy medyczni pokazywali jak prawidłowo wykonać resuscytację krążeniowo – oddechową oraz chętnie udzielali cennych wskazówek z zakresu pierwszej pomocy. Każdy mógł spróbować swoich sił na fantomie. Osoby chętne oraz spełniające odpowiednie wymagania, tj. zakwalifikowane jako dawcy – miały możliwość oddania krwi.

Dużym zainteresowaniem cieszyły się animacje i atrakcje przygotowane dla dzieci, w tym malowanie twarzy, pokazy baniek mydlanych, wykonywanie postaci z dmuchanych baloników, elektryczna karuzela i kolejka, suchy basen z piłeczkami, dmuchana zjeżdżalnia i dżdżownica oraz szereg gier i zabaw dla najmłodszych. Dzieciaki chętnie uczestniczyły w licznych konkursach, zawodach, tj. plastycznym, w malowaniu na szkle, lepieniu z gliny, przeciąganiu liny, rzucaniu ringo, rzucaniu piłeczkami do celu, chodzeniu na mini- szczudłach.

Szerokiej publiczności na scenie został zaprezentowany pokaz walk KENDO oraz pokaz magii przez iluzjonistę. Dodatkowo uczestnicy pikniku mogli wziąć udział w interaktywnych pokazach magii z bliska.

Muzycznych atrakcji dostarczyli m.in. zespół AAA Happy Day, kapela góralska BACOWO ZORNICKA, CONRADO YANEZ oraz taneczne zespoły dziecięce MDK Katowice „GWIAZDY” i „GALAXY”.

Na uczestników pikniku czekał ciepły poczęstunek z grilla, bigos, żurek i pajda chleba ze smalcem.

Opracowanie: Joanna Krzysztowczyk.